Analiza składu ciała

Na pierwszej i kolejnych konsultacjach wykonywany jest pomiar składu ciała metodą impedancji bioelektrycznej. Polega ona na pomiarze oporu elektrycznego tkanek. Tkanka mięśniowa zbudowana jest głównie z wody i elektrolitów, przez co jest bardzo dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego. Natomiast tkanka tłuszczowa zawiera niewiele wody, przez co stanowi opór dla przewodzenia prądu elektrycznego. Stosując metodę bioelektrycznej impedancji można określić zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej i stopień nawodnienia organizmu. Taki pomiar przeprowadzany regularnie podczas odchudzania pomaga określić zmiany w proporcjach zachodzące pomiędzy tymi rodzajami tkanek.

Jest to metoda bezinwazyjna, bezbolesna. Badanie wykonywane jest na gołych stopach.

Przeciwskazaniami są: ciąża, rozrusznik serca, epilepsja. Pomiar może być zafałszowany u kobiet podczas pierwszych dni miesiączki. 

Jak przygotować się do pomiaru? Minimum 3 godziny wcześniej nie jedz, 24 godziny przed pomiarem unikaj spożywania kawy i alkoholu. W dniu, w którym będzie wykonywany pomiar, nie ćwicz intensywnie oraz nie używaj kremu do stóp i dłoni. Badanie powinno być wykonane przy pustym pęcherzu.