Są dodatki smakowe, które w kuchni zrobiły furorę! Kostki warzywne, rosołowe, bulionowe są dużym udogodnieniem w codziennej kuchni. Łatwe w zastosowaniu – rozwijasz papierek, wrzucasz na wrzątek i już gotowy bulionek. Jednak nie ma, co ukrywać – zdrowe to one nie są… Zawierają glutaminiany, słodziki, wzmacniacze smaku, aromatu, barwniki, utwardzony tłuszcz, itd. Oprócz smaku (czy dobrego to kwestia do dyskusji 😉 mnie smak odstrasza) zgotować Ci mogą ból głowy, większe ryzyko chorób serca a nawet nowotworów.
A przecież rosołek można zrobić samemu – bez grama chemii!
Łapcie przepis!
Smak bulionetki można regulować ilością przypraw, ziół i warzyw, tak aby spełniał Wasze kulinarne oczekiwania. Jeśli nie macie któregoś z poniższych składników nic nie szkodzi, możecie spokojnie zamienić jakąś przyprawę inną ulubioną. Podobnie z warzywami. Nie macie cukinii w kuchni za to nadmiar selera naciowego? Proszę bardzo! wykorzystajcie seler naciowy.
Po przygotowaniu masy, przekładam ją do pojemników plastikowych i trzymam w lodówce. Z poniższych proporcji wychodzą 2 pudełka jak na zdjęciu. Starczają mi na miesiąc gotowania, przy czym dodaję je do zupy, którą robię codziennie. Więc przy niewielkim nakładzie finansowym mamy zdrowy, naturalny bulion na długi czas 🙂
Masa ma spory dodatek soli, dzięki czemu spełnia ona właściwości konserwujące i można długo przechowywać ją w lodówce (nawet miesiąc!). Możesz także ją zamrozić. Przygotowując zupę czy sos dodajesz jedną łyżeczkę na 2 litry wody.
Skład:
50g selera, pokrojonego na kawałki,
250g marchewki, pokrojonej na kawałki,
100g cebuli, pokrojonej na kawałki,
150g cukinii pokrojonej na kawałki
Ząbek czosnku,
imbir, świeży mały kawałek
6 gałązek mieszanych ziół, świeżych np. bazylii, rozmarynu, tylko listki (ewentualnie 3 łyżeczki mieszanych ziół suszonych np. bazylia, rozmaryn)
5 gałązek natki pietruszki
5 gałązek świeżego lubczyku
liście laurowe, 3 szt.
ziele angielskie, 5 kulek
100g soli gruboziarnistej
30-50g białego wina lub taka sama ilość wrzącej wody (alkohol wyparuje podczas gotowania)
Warzywa obieram i kroję w kostkę o podobnej wielkości. Do malaksera wkładam imbir, czosnek, lubczyk, natkę, świeże zioła, sól, liście laurowe, ziela angielskie i miksuję na jednolitą masę. Warzywa wrzucam na patelnię, podlewam winem lub wrzątkiem i duszę pod przykryciem na małym gazie często mieszając, tak około 10 -15 minut. . Po ostudzeniu przekładam warzywa do malaksera i miksuję razem z ziołami na jednolitą masę. Gotową masę rozkładam do plastikowych pojemników i wkładam do lodówki lub zamrażarki.