„Schudnąć” – Jak zrobić by cel skończył się sukcesem?
Ten znaleziony w sieci obrazek, choć z pozoru zabawny, nasuwa na myśl pytanie ‘dlaczego ta osoba traktuje 2 tygodnie diety jako czas zmarnowany’? Być może nie przygotowała się odpowiednio do tego by zacząć dietę.
„Schudnąć” – to najczęstsze postanowienie noworoczne. Jednak Nowy Rok jest tak samo dobrym (lub złym) terminem na rozpoczęcie odchudzania jak każdy inny. Jak zatem zrobić by to postanowienie skończyło się sukcesem?
Najpierw oceń swoją motywację. Zastanawiałeś się ile razy już postanawiałeś, że chcesz schudnąć? Co stawało na przeszkodzie w realizacji celu? Zastanów się nad tym, bo gdy sprecyzujesz „słabe punkty” łatwiej będzie nad nimi pracować. Czy to odpowiedni moment w Twoim życiu by podjąć z nimi walkę? Jeśli nie jesteś pewien, że faktycznie nadszedł czas na wprowadzenie zmian, szanse na Twój sukces są znacznie mniejsze. Oceń swoją motywację i zastanów się co by miało się wydarzyć, żeby była jeszcze większa. Weź do ręki długopis i kartkę – napisz dlaczego chcesz schudnąć. Czy coś to zmieni w Twoim życiu? Czy zmieni to podejście do siebie? Czy Twoja waga przeszkadza Ci w realizacji jakiegoś celu? Zastanów się na chwilę nad tym jak utrata wagi wpłynie na Twoje życie zawodowe, towarzyskie, Twój zasób energii, uczestnictwo w rozrywkach, zainteresowaniach, itd. ? Redukcja masy ciała to jeden cel. A jakie korzyści osiągniesz jedząc zdrowiej? Pomyśl, że jedząc więcej warzyw poprawisz stan swojej skóry. Jedząc regularnie będziesz mniej zmęczony. Odpowiednie żywienie spowoduje, że przestaniesz borykać się z zaparciami, wzdęciami czy refluksem. Poprawią się parametry Twoich wyników badań. Nie traktuj diety jako rozwiązanie krótkookresowe , jedynie do osiągnięcia wymarzonej wagi. Ale potraktuj dietę jako zmianę nawyków żywieniowych na dobre już na stałe. Większość osób nie jest w stanie zrobić rewolucji na talerzu z dnia na dzień. Zacznij o niewielkich zmian, by kolejno wprowadzać następne. Zasada małych kroczków jest dużo bardziej efektywna. Jest też przyjemniejsza.
Gdy już zastanowisz się nad korzyściami, sprecyzuj swój cel. Wyznaczenie sobie celu może stanowić silną motywację dla Ciebie. Ale cel powinien być realny. Bo jeśli będzie zbyt trudny do osiągnięcia, może Cię przytłoczyć. Najlepiej jeśli Twój cel będzie miał pewne ramy czasowe. Chęć wyznaczenia sobie długoterminowego (ostatecznego) celu jest naturalna. Lepiej jednak podzielić go na mniejsze i skupiać się przede wszystkim na nich. Zacznij np. od wyznaczenia sobie krótkoterminowego celu zrzucenia np. 3 kilogramów. Pamiętaj, że zalecane przez dietetyków tempo redukcji masy ciała to ok. 0,5 – 1 kg tygodniowo. Nie narzucaj sobie szybszego tempa. Tak naprawdę szybsze tempo nie daje długoterminowych korzyści, a przecież na tym Ci zależy. Gdy zbyt szybko chudniesz Twój organizm gwałtownie spowalnia metabolizm co w efekcie prowadzi do zatrzymania wagi.
Zadbaj o siebie. Zastanów się czy jedzenie jest dla Ciebie sposobem na odreagowanie stresu czy złych emocji. Albo przeciwnie – czy zdarza Ci się nagradzać jedzeniem? Mając takie informacje łatwiej jest kontrolować swój sposób jedzenia i znaleźć inny sposób radzenia sobie ze stresem czy emocjami niż jedzenie. Zdrowe jedzenie gwarantuje efekty na wadze, ale też w poprawie Twojego samopoczucia i stanu zdrowia. Większość tzw. diet „cud” daje przeciwny efekt, a szybko zrzucone kilogramy jeszcze szybciej wracają. Zamiast więc kolejnej popularnej diety zacznij stosować zasady zdrowego odżywiania. Nie musisz od razu robić rewolucji na swoim talerzu. Zastanów się, jakie błędy żywieniowe popełniasz i krok po kroku je eliminuj. Patrz na dietę jako na sposób dbania o siebie, a nie system zakazów. W diecie nawet tej mającej na celu zrzucenie wagi, nie chodzi o zabieranie lub zakazywanie sobie czegokolwiek, a wręcz przeciwnie. Chodzi o to by sobie dawać – dawać dobre, zdrowe jedzenie, w ten sposób dbać o siebie, swoje ciało i umysł. Dobre jedzenie dodaje energii i reguluje prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Skorzystaj ze współpracy z dietetykiem lub znajdź swojego mentora. Z moich doświadczeń wynika, że bardzo niewiele osób walczących z nadwagą potrafi schudnąć i utrzymać sylwetkę bez niczyjej pomocy. Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że wsparcie zwiększa szanse na sukces. Dietetyk lub inna osoba, która będzie Cię wspierać w Twoich postanowieniach, będzie podtrzymywać Twoją motywację. Jeśli zdecydujesz się na konsultacje z dietetykiem dowiesz się nie tylko tego jak powinna wyglądać Twoja dieta, ale też tego jak możesz samodzielnie wzmacniać motywację. Świadomość, że podczas konsultacji sprawdzane są postępy stosowanej diety również będzie dla Ciebie dodatkową motywacją. Łatwiej Ci będzie przestrzegać zasad diety odchudzającej wiedząc, że musisz zdać relację swojemu dietetykowi. Odchudzanie to wielokrotnie Twoja ciężka praca. Podczas odchudzania możesz napotkać wiele przeszkód, które utrudniać będą realizację Twojego celu. Dietetyk wskaże rozwiązania tych problemów – co dwie głowy to nie jedna! 🙂