Zdrowe pary na talerzu

Często pytacie co z czym łączyć, by czerpać z żywności to co najlepsze? Takich pięć udanych par przedstawiam poniżej. Myślę, że warto zaprosić je na swój talerz 🙂

1. Cykoria i orzechy

Dlaczego? Cykoria zawiera dużo witaminy A, orzechy są bogate w witaminę E. Obie substancje są silnymi antyoksydantami deaktywującymi wolne rodniki. Ich działanie to m.in. przeciwdziałanie przedwczesnemu starzeniu się oraz wpływającymi na jędrność skóry. Ich niedobór prowadzi do łuszczenia się i suchości skóry. Jeżeli podawane są razem, ich działanie jest synergistyczne, czyli kilkakrotnie silniejsze niż każdego z osobna. Dlatego warto łączyć produkty bogate w prowitaminę A, np. cykorię z tymi, które są dostarczają witaminy E, np. orzechy. Obie te witaminy rozpuszczają się w tłuszczach. Więc w celu zwiększenia przyswajalności witaminy A i E należy dodać niewielką ilość dobrej jakości tłuszczu np. oliwy z oliwek.

Inne przykłady to: marchewka i oliwa z oliwek, brzoskwinie i migdały, pestki słonecznika i dynia. 

Przykład: surówka z cykorii i orzechów. Skład: cykoria, orzechy włoskie, sos: oliwa z oliwek, sok z cytryny, miód. Cykorię umyć, liście porwać palcami. Orzechy obrać z łupin, rozdrobnić posypać cykorię. Sporządzić sos: oliwę dokładnie wymieszać z cytryny i miodem. Polać sosem sałatkę. 

2. Łosoś i kurkuma

Kwas dokozaheksaenowy w skrócie DHA (wielonienasycony kwas tłuszczowy z rodziny omega – 3), którego źródłem jest łosoś działa profilaktycznie w nowotworach piersi. W badaniach in vivo stwierdzono, że to działanie jest silniejsze jeśli spożywany jest w obecności kurkumy (która samodzielnie również działa antynowotworowo).

Przykład: penne z łososiem w kurkumie (lub z curry, w której skład wchodzi kurkuma). Skład (2 porcje): 150g filet z łososia, 100g pełnoziarnisty makaron penne, 1-2 ząbki czosnku, 100ml śmietany lub jogurtu naturalnego, pieprz, kurkuma (ewent. curry) ½ łyżeczki (lub więcej wg. uznania), tymianek (1/2 łyżeczki), rozmaryn (1/2 łyżeczka), łyżka oliwy z oliwek, do udekorowania: gałązka świeżego rozmarynu . Makaron ugotować na półtwardo. Łososia pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek. Wrzucić obrany czosnek i lekko go zrumienić po czym wyjąć z patelni. Na patelnię dodać pokrojonego łososia. Dodać przyprawy i delikatnie wymieszać. Smażyć aż łosoś nabierze blado różowego koloru. Dodać śmietanę/jogurt naturalny ciągle mieszając, zagotować. Odstawić z ognia i gotowym sosem polać makaron. Przybrać gałązką rozmarynu.

3. Pomidor i tofu

Pomidor dzięki zawartości likopenu przeciwdziała powstaniu nowotworu m.in. prostaty. Podobne działanie wykazuje soja i jej produkty. Jak się okazuje działanie przeciwnowotworowe jest jeszcze silniejsze gdy zjadane są razem niż osobno.

Przykład: Pomidorowa sałatka z tofu. Skład: wędzone tofu, papryka, pomidor, czerwona cebula, kiełki soi, mielona słodka papryka, oliwa z oliwek. Tofu pokrój w kostkę o boku ok. 2 cm i oprósz mieloną słodką papryką. Warzywa umyj i pokrój: paprykę w paski, pomidora w kostkę, cebulę w krążki. Wymieszaj ze sobą warzywa i przełóż do salaterki. Dodaj kiełki i następnie na wierzch tofu. Sałatkę polej oliwą z oliwek. Podawaj z pieczywem pełnoziarnistym. 

4. Szpinak i oliwa 

Szpinak oraz inne zielone liście warzyw to bogactwo luteiny i zeaksantyny, które przeciwdziałają chorobom oczu (AMD, zaćma) i są silnymi antyoksydantami walczącymi z nowotworami oraz biorą udział w profilaktyce miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Luteina i zeaksantyna są łatwiej przyswajalne w obecności tłuszczu. Badania dowodzą, że procesy technologiczne, takie jak rozdrabnianie, łagodne ogrzewanie wpływają na lepsze uwalnianie i wchłanianie luteiny i zeaksantyny.

Przykład: Duszony szpinak. Skład: szpinak, czosnek, oliwa z oliwek. Liście szpinaku umyć, usunąć twarde ogonki, następnie liście pokroić w paski lub porwać palcami. Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek. Ząbek czosnku posiekać. Wrzucić na patelnię. Po minucie dodać liście szpinaku. Zmniejszyć gaz do minimalnego. Po krótkim czasie szpinak puści sok. Dusić na małym ogniu aż zmiękną liście. 

5. Tuńczyk i ser żółty

Tuńczyk jest dobrym źródłem pokarmowym witaminy D. Dowiedziono, że witamina D wspomaga wchłanianie wapnia z dietą. Oba te składniki, witamina D i wapń, przyczyniają się do mineralizacji kości przeciwdziałają osteoporozie. Bardzo dobrym źródłem wapnia są produkty mleczne, z czego szczególnie ser żółty.

Przykład: pasta kanapkowa z tuńczyka i sera żółtego. Skład: tuńczyk w sosie własnym ½ puszki, ser żółty starty na tarce o dużych oczkach (ilość odpowiadająca 3 plastrom), pieprz, majonez (łyżeczka) Tuńczyka rozgnieć widelcem, po czym dodaj starty ser żółty i świeżo zmielony pieprz i wymieszaj. Dodaj majonez i dokładnie wymieszaj. 

Zainteresować Cię może także artykuł, który powstał przy współpracy Foodarea dla miesięcznika Twój STYL: Twój Styl Udana Para

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
miklasz
miklasz
10 lat temu

Generalnie warto jeść tofu, bo ma świetne wlasciwości zdrowotne. Zwłaszcza, że teraz można je kupić bez problemu w każdym markecie (polsoja, solida itd.), za bardzo przyzwoitą cenę.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x