Menu dla mężczyzny

Jakiś czas temu usłyszałam, że trudno jest znaleźć informacje o diecie dla mężczyzn. A mężczyźni też chcą dowiedzieć się jak zadbać o siebie. Przecież nie są gorsi!

W związku z powyższym, drodzy panowie, specjalnie dla Was. Trochę z humorem, a jednak na poważnie. Menu dla mężczyzny. Czyli co powinno znaleźć się w diecie faceta, by był silny, zdrowy i pełen wigoru.

Miłej lektury Panowie i Panie chcące zadbać o zdrowie swoich mężczyzn!

  1. Pomidory przerobione

Są bogate w potas, który reguluje ciśnienie krwi. Zawierają znaczne ilości witaminy C, która wzmacnia odporność i chroni przed infekcjami. Jednak główny powód, dla którego pomidory znalazły się na mojej liście produktów w diecie dla mężczyzny, to nie witamina C i nie minerały.  Ten powód to LIKOPEN. Likopen jest związkiem z grupy karotenoidów. Badania dowodzą korzystny wpływ likopenu na schorzenia serca. Jak się okazuje mężczyźni, którzy spożywają pomidory i przetwory pomidorowe mają mniejsze ryzyko miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.  Odnotowano niski poziom likopenu w osoczu krwi u osób z chorobą wieńcową serca, oceniając, że likopen obniża ryzyko zachorowania i współczynnik śmierci u osób chorych. Likopen wykazuje także bardzo silne działanie chroniące przed rozwojem raka prostaty. To bardzo poważny i niestety coraz bardziej rozpowszechniony problem wśród populacji męskiej. Panowie: możecie ograniczyć ryzyko jego wystąpienia zapraszając pomidory na swój talerz. Przetwory pomidorowe (koncentrat, sos, ketchup) są także źródłem likopenu. Nawet lepszym. Dlaczego? Bo cząsteczki likopenu są uwięzione w pomidorach w otoczce z białek, które rozkładają się pod wpływem wysokiej temperatury i podczas rozdrabniania. Uwolnione potrzebują środka transportu, by wniknąć do organizmu. Dlatego by zwiększyć przyswajalność likopenu do dań z pomidorami dodawaj niewielką ilość dobrego tłuszczu, np. oliwy z oliwek.

  1. Banany

Kolejne z listy to banany. One też są źródłem potasu, obniżającego ciśnienie tętnicze. Badania wykazały, że mężczyźni regularnie jedzący banany byli znacząco mniej narażeni na atak serca niż mężczyźni, którzy ich nie spożywają. Obok potasu banany posiadają też w swoim składzie witaminy z grupy B, które wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i przeciwdziałają skutkom stresu. Niestety  stres jest nieodłącznym elementem w życiu wielu panów, dlatego warto zwrócić uwagę na swoją dietę także pod względem zawartości witamin z grupy B. Ale to nie wszystko: banany zawierają bromelainę – związek, który poprawia sprawność seksualną panów.

  1. Kapusta

Kapusta i inne warzywa krzyżowe (brukselka, kalafior, brokuły) zwierają sulforafan, związek mający działanie przeciwkacerogenne. Dowiedziono, że mężczyźni, którzy regularnie spożywają warzywa krzyżowe są mniej narażeni na nowotwór prostaty niż ci, którzy unikali ich swojej diecie. Jest jeszcze jedna korzyść z jedzenia warzyw krzyżowych: wykazano, że spożywanie warzyw krzyżowych obniża poziom homocysteiny we krwi – a ona w nadmiarze odpowiedzialna jest za powstanie chorób serca i układu krążenia.

  1. Ostrygi

Spożywając nawet tylko kilka sztuk ostryg tygodniowo dostarczysz odpowiednią ilość cynku. Wiele badań wskazuje na to, że niedobory cynku u mężczyzn odpowiadają za męską impotencję. Odpowiednia ilość cynku spełnia rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu testosteronu we krwi. Cynk obniża napięcie nerwowe a tym samym pozytywnie wpływa na zdrowie mężczyzny. Panowie: jeśli nie lubicie lub z innych względów nie spożywacie ostryg, mam dobrą wiadomość. Ostrygi to nie jedyne źródło cynku w diecie. Bardziej powszechnym źródłem tego pierwiastka będą pestki dyni i suche strączkowe (fasola, cieciorka, soczewica, soja) oraz jaja i orzechy. A także inne owoce morza, np. krewetki. 

  1. Papryczka chilliprzerobione

Lubisz ostre? I dobrze! Papryczka cilli zawiera kapsaicynę związek, który powoduje lepsze ukrwienie narządów miednicy mniejszej tym samym zwiększa doznania seksualne. Naukowcy znaleźli również działanie kapsaicyny polegające na uwalnianiu endorfin odpowiadających za dobry humor. Kapsaicyna działa też prewencyjnie w nowotworze prostaty. Nawet niewielkie dawki dodawanej chilli do potraw niosą ze sobą te wszystkie jej skutki zdrowotne.

 

 

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x